Forum Powiatu Nowodworskiego Strona Główna Forum Powiatu Nowodworskiego
Nowy Dwór Mazowiecki, Pomiechówek, Zakroczym, Nasielsk, Czosnów, Leoncin

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Koszykówka
Autor Wiadomość
XoNoX 
Administrator


Dołączył: 05 Sty 2011
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: 2011-02-18, 13:43   Koszykówka

Wskrzesić koszykówkę

Z Pawłem Czajką, trenerem koszykówki UKS-u Młode Orły, rozmawia Bartosz Wróblewski

Od jak dawna istnieje sekcja koszykówki UKS-u Młode Orły?

Trenujemy od około 1,5 roku, a może już nawet 2 lata.

Z czyjej inicjatywy powstała?

Było to jeszcze za czasów prezesury Mariusza Śmigasiewicza. To on zaproponował mi zorganizowanie naboru, objęcie funkcji trenera i utworzenie tej sekcji. Uprawnienia zrobiłem w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie, a na kurs instruktorski wysłał mnie Józef Kmieciński - obecny prezes klubu.

Dlaczego wybrano właśnie ciebie?

Zapewne, dlatego, że pomagałem przy prowadzeniu sekcji piłki nożnej w UKS-ie Młode Orły, a także sam grałem kiedyś w koszykówkę w Amatorskiej Lidze Koszykówki na hali NOSiR-u w latach 1999 - 2003. Jej organizatorem był Henryk Parzykowski, grało tam 15 - 18 zespołów i można powiedzieć, że były to złote czasy nowodworskiej koszykówki. Niestety, później umarła ona śmiercią naturalną, ale zawsze interesowałem się tą dyscypliną, lubiłem ją i wydaje mi się, że właśnie, dlatego postawiono na mnie.

Jakim zainteresowaniem cieszy się sekcja?

Regularnie trenuje około 15 zawodników. Zainteresowanie nie jest zbyt duże, ponieważ większość młodych, sprawnych chłopców gra w piłkę nożną. W dodatku nie każdy wie o istnieniu naszej sekcji. Staramy się ją rozreklamować, gdyż prawie wszyscy w Nowym Dworze zapomnieli o koszykówce. Z biegiem czasu jest jednak coraz lepiej.

Rywalizujecie w ramach jakiejś ligi?

Tak, bierzemy udział w rozgrywkach Warszawskiego Nurtu Basketu Amatorskiego. Jest to nasz pierwszy sezon na stołecznych parkietach i, jak to bywa na początku, jest ciężko. Mierzymy się z wieloma doświadczonymi zespołami, w których grają zawodnicy o znacznie lepszych warunkach fizycznych niż nasze, dlatego, jako młoda drużyna bez ogrania, płacimy frycowe. Jednakże robimy postępy i to pozwala mi z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Do jakiej grupy wiekowej jest adresowana działalność tej sekcji?

Trzon drużyny stanowią chłopcy z rocznika 1992, ale w kadrze są też młodsi i starsi. Gdy ktoś przyjdzie na trening i chce do nas dołączyć, nie odmawiam. Gdy trochę się ogra i widzę, że ma predyspozycje i chęci, biorę go do składu na mecze ligowe.

Jak często trenujecie?

Mamy jeden trening w tygodniu, a co weekend gramy mecz. Od lutego zwiększymy ilość treningów do dwóch w tygodniu.

Co chciałbyś osiągnąć z tą sekcją?

Przede wszystkim chciałbym, by w Nowym Dworze znów zaistniała koszykówka, by ludzie sobie o niej przypomnieli. Chciałbym także, by na treningi przychodziło coraz więcej osób, by wzrosła rywalizacja i bym mógł w końcu zgłosić drużynę do ligi, w której rywalizowałaby ona z najlepszymi zespołami z okręgu w danej kategorii wiekowej.

Poza tym liczy się dla mnie również aspekt wychowawczy. Młodzież spędza czas na treningach, współzawodniczy, chłopcy odnajdują się w grupie i poprzez sport stają się lepszymi ludźmi.

Jakie macie plany na przyszłość?

Na wiosnę chciałbym zorganizować turniej koszykówki w kategorii open na nowo powstałym boisku przy Publicznym Gimnazjum nr 2. Planujemy także sparingi z Czarodziejami z Bielan, z którymi graliśmy wcześniej. Możliwe, że zgłosimy się też do następnej edycji WNBA, ale rozpatrzymy to po zakończeniu obecnego sezonu.

Jakie jest zaplecze sekcji?

Trenujemy na obiektach Publicznego Gimnazjum nr 2 bądź Publicznego Gimnazjum nr 1. Mamy klubowy sprzęt, za który nie musieli płacić zawodnicy, gdyż został zakupiony z dotacji pochodzących z miasta. Ogólnie sytuacja jest dobra, sekcja się rozwija.

Widzisz w Nowym Dworze potencjał wystarczający do utworzenia ligi koszykówki?

Kiedyś było inaczej, nie było halowej ligi piłki nożnej amatorów i więcej osób grało w koszykówkę. Teraz poza Świtem i NOSiR-em, które przyciągają wiele młodzieży do piłki nożnej, jest jeszcze halowa liga amatorów w piłce nożnej. W skutek tego zmalało zainteresowanie koszykówką. Wydaje mi się jednak, że wszystko zależy od promocji. Skoro kiedyś się grało, może udałoby się reaktywować starą ligę. Trzeba tylko organizować turnieje i dobrze je reklamować. Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja, jeśli zapewnimy koszykówce dobrą promocję, której ostatnimi czasy brakowało.

Jaka atmosfera panuje w klubie?

Nie mogę na nią narzekać, a wręcz przeciwnie. Chciałbym podziękować ludziom, działającym w UKS-ie Młode Orły, za udaną współpracę oraz miastu za wsparcie finansowe. Chciałbym również podziękować moim zawodnikom za godne reprezentowanie barw Nowego Dworu i klubu w rozgrywkach w Warszawie.

Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów oraz większej popularności dla koszykówki w okolicy.

Źródło: Gazeta Nowodworska

Koszykowka - Mlode Orly.jpg
Plik ściągnięto 213 raz(y) 93,02 KB

 
 
s.k. 

Dołączył: 16 Sty 2011
Skąd: z hali
Wysłany: 2011-02-21, 01:17   

no jak ten sobotni MECZ NA SZCZYCIE??
 
 
s.k. 

Dołączył: 16 Sty 2011
Skąd: z hali
Wysłany: 2011-02-21, 01:18   

tzn. w tej amatorskiej lidze
 
 
XoNoX 
Administrator


Dołączył: 05 Sty 2011
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: 2011-02-21, 12:25   

odwołali wszystkie mecze z soboty, ale informacji takiej już strona naszego miasta nie mogła o czasie wyprodukować, co jak widać jest mankamentem tej jej nowoczesności
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 14