Forum Powiatu Nowodworskiego Strona Główna Forum Powiatu Nowodworskiego
Nowy Dwór Mazowiecki, Pomiechówek, Zakroczym, Nasielsk, Czosnów, Leoncin

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tenis stołowy
Autor Wiadomość
XoNoX 
Administrator


Dołączył: 05 Sty 2011
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: 2011-02-18, 13:36   Tenis stołowy

Z trenerem sekcji tenisa stołowego NOSiR-u Januszem Rzeszotem rozmawia Bartosz Wróblewski

Od jak dawna istnieje nowodworska sekcja tenisa stołowego?

Jeśli się nie mylę, istnieje ona od około czterech lat.

Z czyjej inicjatywy powstała?

Od wielu lat jestem instruktorem tenisa stołowego. Niegdyś zaproponowałem NOSiR-owi utworzenie tej sekcji, pomysł zyskał przychylność i rozpoczęliśmy działalność.

Ilu zawodników w niej trenuje?

Na stałe mamy czternaścioro graczy, ale jest duża rotacja. Tenis stołowy to w pewnym sensie sport sezonowy. Poza tym wiele osób dołącza do sekcji, by sprawdzić swoje umiejętności, a gdy w konfrontacji z dłużej trenującymi zawodnikami okazuje się, że są niewielkie, często rezygnują. Zdarzają się jednak zwolennicy tenisa, którzy nie wstydzą się swoich umiejętności i zostają z nami na dłużej.

Na czym polega trening tenisisty stołowego?

Trenujemy dwa razy w tygodniu po dwie godziny, czasami dłużej. Dodatkowo praktycznie każda sobota i niedziela przeznaczone są na udział w Wojewódzkich Turniejach Kwalifikacyjnych (WTK), okolicznych Grand Prix oraz rozgrywkach V Mazowieckiej Ligi Tenisa Stołowego. Mierzymy się zatem systematycznie z wieloma zawodnikami występującymi na co dzień w różnych ligach i klubach.

Trening polega na wykonywaniu ogromnej ilości różnorodnych odbić, czego rezultaty widzimy podczas meczów. Gracze otrzymują zadania i realizują je, najczęściej w parach. Wykonują określone elementy, od najprostszych aż po skomplikowane kombinacje. Czynności te muszą być wielokrotnie powtarzane z bardzo dużą dokładnością, starannością i szybkością. Im trening różnorodniejszy, tym ciekawszy i bardziej efektywny.

Czym charakteryzuje się dobry tenisista?

Najważniejszymi cechami każdego tenisisty są systematyczność, cierpliwość, staranność i dokładność, dzięki którym może on wypracować perfekcyjną technikę, która znaczy w tym sporcie najwięcej. Na obecnym poziomie rozwoju tenisa stołowego, przy sprzęcie, jakim dysponują zawodnicy, rotacje piłeczki są często zaskakujące. Amator tego nie dostrzega, ale wszelkie braki techniczne błyskawicznie dyskwalifikują zawodnika. Gdy ktoś gra, jak mu wygodnie, niczego w tej dyscyplinie nie osiągnie.

Bardzo ważna jest również psychika. Przy stole tenisowym nikt nie może pomóc. Każdy gracz polega tylko na sobie i sam podejmuje decyzje. Musi odczytać zamiary przeciwnika i odpowiednią techniką na nie reagować. Tenis stołowy to ciężka praca. Podejmują ją tylko najwytrwalsi.

Czy tenis stołowy cieszy się zainteresowaniem mieszkańców naszego powiatu?

W Nowym Dworze niełatwo jest przebić się z tenisem stołowym. To sport dla osób, które albo grają z powołania i czują, że się w tej dyscyplinie spełniają, albo mają rodziców, którzy kiedyś grali i przekazali im pasję, albo szukają dla siebie spokojnej, niekontaktowej dyscypliny. Wiadomo, że w naszym mieście najpopularniejsza jest piłka nożna, dlatego z naborem jest ciężko. Gdy znajdzie się utalentowanego zawodnika, który ma odpowiedni charakter, trzeba w niego mocno inwestować i dbać, by nie zrezygnował. Tutejsza sekcja istnieje przede wszystkim na bazie uczniów Szkoły Podstawowej nr 5, chociaż są też zawodnicy spoza Nowego Dworu.

A jak to wygląda w skali kraju?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, jakie jest zainteresowanie tenisem stołowym w Polsce. Mamy duże ośrodki tenisowe, w których poziom rywalizacji podnoszą zagraniczni zawodnicy grający dla polskich klubów. W tak małej miejscowości jak Nadarzyn jest klub ekstraklasowy i występuje w nim reprezentant Polski. Kolejny przykład to Bogoria Grodzisk Mazowiecki, która nie dość że gra w ekstraklasie, to jeszcze plasuje się w europejskiej czołówce. W jej kadrze znajdują się jednak Chińczycy, Białorusin i Polacy z najwyższej tenisowej półki. Nawet w małym Wieliszewie tenis stołowy cieszy się sporym zainteresowaniem i organizowane są tam dobrze obsadzone Grand Prix.

Warto wspomnieć, że niedawno odbył się w Warszawie Pro Tour, ogromne międzynarodowe zawody, na które zjeżdża się światowa czołówka. Przyznanie organizacji takiej imprezy Warszawie o czymś świadczy, prawda? Tenis stołowy jest zatem w Polsce, wbrew pozorom, popularny i zauważa się to również poza granicami kraju.

Ma on u nas przyszłość. Nasze społeczeństwo dorosło już do uprawiania sportów indywidualnych, w których kształtuje się charakter, rozwija się nie tylko umiejętności, lecz także sprawność fizyczną i dba się o własne zdrowie.

Czy nowodworska sekcja odnosi jakieś sukcesy?

Nasza sekcja jest znana na Mazowszu. Systematycznie bierzemy udział w Wojewódzkich Turniejach Kwalifikacyjnych, w Mistrzostwach Warszawy i odnosimy tam pewne sukcesy. Nasi zawodnicy plasują się w czołówkach, choć uważam, że jesteśmy jeszcze daleko od celu. Aby ta sekcja się rozwijała, potrzeba większej ilości zawodników, powiedzmy 3 – 4 grup, a nie jednej, jak ma to miejsce dzisiaj.

Z satysfakcją mogę jednak powiedzieć, że nasi najlepsi tenisiści są zauważani, wygrywamy wiele Grand Prix. Czołówka prezentuje niezły poziom, jak na nasze warunki. Nie mamy przecież pierwszej ligi czy ekstraklasy, ale nie mamy się też czego wstydzić. Dowodami są dość duża frekwencja na zawodach Grand Prix Nowego Dworu Maz. i niezły poziom sportowy reprezentowany przez uczestników.

Którzy gracze prezentują najwyższy poziom?

W naszej sekcji wyróżniają się młodzi i obiecujący zawodnicy: Magdalena Bajorek, Damian Wasiak, Bartek Ostyk, Kamil Kwiatkowski oraz Marcin Kuczkowski. Damian zajmował czołowe miejsca w turniejach WTK, z których awansował do etapu okręgowego. Trenuje u nas zatem czołowy zawodnik na Mazowszu, który był powoływany na zgrupowania kadry Mazowsza, a w ostatnie wakacje uczestniczył w dwóch obozach sportowych przez nią organizowanych. Startuje on w kategorii młodzików (uczeń szóstej klasy szkoły podstawowej).

Magda Bajorek to kolejna tenisistka, która trenuje od początku istnienia nowodworskiej sekcji. Obecnie występuje w kategorii kadet (uczennica drugiej klasy gimnazjum). Była powoływana na konsultacje kadry Mazowsza i przypuszczam, że w tym roku również otrzyma powołanie. Plasuje się zawsze w pierwszej szesnastce czy dwudziestce na Mazowszu. Gdy występowała w młodszych kategoriach (żak i młodzik), odnosiła większe sukcesy. W kadetach jest znacznie trudniej, konkurencja jest zdecydowanie większa, a mimo to wciąż udaje się jej przebijać do ścisłej czołówki na Mazowszu.

Na zeszłorocznych Mistrzostwach Warszawy Magda zajęła trzecie miejsce, a Damian zdobył wicemistrzostwo.

Jak wygląda podział tutejszej sekcji?

Trenujemy wspólnie, w jednej grupie, natomiast na zawodach występuje podział wiekowy, jak we wszystkich innych dyscyplinach.

Jako zespół NOSiR-u bierzemy udział w V Mazowieckiej Lidze Tenisa Stołowego, ale liga nie jest naszym głównym celem. Stawiamy przede wszystkim na młodych graczy, w których należy inwestować. Jak wspominałem, z zawodnikami o odpowiednich umiejętnościach uczestniczymy w turniejach na Mazowszu, np. w Piasecznie, Ostrowi Mazowieckiej, Płocku, Warszawie, Wyszogrodzie, Nasielsku itd.

Jak widzi pan przyszłość nowodworskiej sekcji?

O sekcję jestem spokojny, ale jeśli chcemy, by rozwijała się dynamiczniej, powinna powstać jeszcze jedna grupa, a nawet dwie, które trenowałyby w poszczególnych rocznikach, wzorem innych dyscyplin. W takim wypadku, po jakichś trzech latach treningów, moglibyśmy oczekiwać lepszych rezultatów. Na razie staram się zainteresować tenisem stołowym jak najwięcej osób.

Skupiam się głównie na naborze młodych zawodników. W tym sporcie wygląda to tak, że co roku do sekcji dołącza wiele nowych osób, a na dłużej zostają 3 czy 4 i z tego trzeba się cieszyć. Moja działalność polega zatem na wyłapywaniu talentów z młodszych klas.

Czy jest coś, co chciałby pan zmienić?

Na pewno chciałbym, byśmy trenowali w różnych rocznikach, wzorem innych dyscyplin, o czym już wspominałem.

Przydałyby się również lepsze stoły do treningów, a naszym największym marzeniem jest zakup maszyny do wyrzucania piłek, która w znaczący sposób poprawiłaby efektywność treningu i ułatwiłaby prowadzenie zajęć. Znaleźliśmy już sponsora, który pokryłby część kosztów jej zakupu.

Poza tym istotne jest zainteresowanie tenisem stołowym w innych szkołach. Każdy nauczyciel potrafi skłonić swoich uczniów do uprawiania określonej dyscypliny i przydałoby się, by jeszcze w jednej czy dwóch placówkach prowadzony był nabór, by bardziej zainteresować młodzież tym sportem.

Komu najwięcej zawdzięcza tutejsza sekcja tenisa stołowego?

Uważam, że podziękowania należą się rodzicom, którzy motywują swoje pociechy, przywożą je na treningi i niejednokrotnie dopingują podczas meczów; dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 5, panu Jerzemu Kowalikowi, za udostępnienie sali gimnastycznej do prowadzenia treningów, rozgrywania turniejów i meczów V ligi; wspierającemu nas Bankowi Spółdzielczemu w Nowym Dworze Mazowieckim; dyrekcji NOSiR-u za przychylność i pomoc w działalności naszej sekcji.

Gorąco zachęcam inne szkoły, by promowały tenis stołowy wśród swoich wychowanków, gdyż jest to dyscyplina, w której można rywalizować przez długie lata. Rozwija nie tylko umiejętności, ale również charakter. Jest to sport dla wszystkich, choć niełatwy, wymagający wielu poświęceń, staranności, sumienności i dokładności.

Dziękuję za rozmowę i życzę pańskiej sekcji dynamicznego rozwoju, a pańskim zawodnikom wielu sukcesów.

Źródło: Gazeta Nowodworska

rzeszot.JPG
Plik ściągnięto 127 raz(y) 116,6 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 13