Forum Powiatu Nowodworskiego
Nowy Dwór Mazowiecki, Pomiechówek, Zakroczym, Nasielsk, Czosnów, Leoncin

Sport - Koszykówka

XoNoX - 2011-02-18, 13:43
Temat postu: Koszykówka
Wskrzesić koszykówkę

Z Pawłem Czajką, trenerem koszykówki UKS-u Młode Orły, rozmawia Bartosz Wróblewski

Od jak dawna istnieje sekcja koszykówki UKS-u Młode Orły?

Trenujemy od około 1,5 roku, a może już nawet 2 lata.

Z czyjej inicjatywy powstała?

Było to jeszcze za czasów prezesury Mariusza Śmigasiewicza. To on zaproponował mi zorganizowanie naboru, objęcie funkcji trenera i utworzenie tej sekcji. Uprawnienia zrobiłem w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie, a na kurs instruktorski wysłał mnie Józef Kmieciński - obecny prezes klubu.

Dlaczego wybrano właśnie ciebie?

Zapewne, dlatego, że pomagałem przy prowadzeniu sekcji piłki nożnej w UKS-ie Młode Orły, a także sam grałem kiedyś w koszykówkę w Amatorskiej Lidze Koszykówki na hali NOSiR-u w latach 1999 - 2003. Jej organizatorem był Henryk Parzykowski, grało tam 15 - 18 zespołów i można powiedzieć, że były to złote czasy nowodworskiej koszykówki. Niestety, później umarła ona śmiercią naturalną, ale zawsze interesowałem się tą dyscypliną, lubiłem ją i wydaje mi się, że właśnie, dlatego postawiono na mnie.

Jakim zainteresowaniem cieszy się sekcja?

Regularnie trenuje około 15 zawodników. Zainteresowanie nie jest zbyt duże, ponieważ większość młodych, sprawnych chłopców gra w piłkę nożną. W dodatku nie każdy wie o istnieniu naszej sekcji. Staramy się ją rozreklamować, gdyż prawie wszyscy w Nowym Dworze zapomnieli o koszykówce. Z biegiem czasu jest jednak coraz lepiej.

Rywalizujecie w ramach jakiejś ligi?

Tak, bierzemy udział w rozgrywkach Warszawskiego Nurtu Basketu Amatorskiego. Jest to nasz pierwszy sezon na stołecznych parkietach i, jak to bywa na początku, jest ciężko. Mierzymy się z wieloma doświadczonymi zespołami, w których grają zawodnicy o znacznie lepszych warunkach fizycznych niż nasze, dlatego, jako młoda drużyna bez ogrania, płacimy frycowe. Jednakże robimy postępy i to pozwala mi z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Do jakiej grupy wiekowej jest adresowana działalność tej sekcji?

Trzon drużyny stanowią chłopcy z rocznika 1992, ale w kadrze są też młodsi i starsi. Gdy ktoś przyjdzie na trening i chce do nas dołączyć, nie odmawiam. Gdy trochę się ogra i widzę, że ma predyspozycje i chęci, biorę go do składu na mecze ligowe.

Jak często trenujecie?

Mamy jeden trening w tygodniu, a co weekend gramy mecz. Od lutego zwiększymy ilość treningów do dwóch w tygodniu.

Co chciałbyś osiągnąć z tą sekcją?

Przede wszystkim chciałbym, by w Nowym Dworze znów zaistniała koszykówka, by ludzie sobie o niej przypomnieli. Chciałbym także, by na treningi przychodziło coraz więcej osób, by wzrosła rywalizacja i bym mógł w końcu zgłosić drużynę do ligi, w której rywalizowałaby ona z najlepszymi zespołami z okręgu w danej kategorii wiekowej.

Poza tym liczy się dla mnie również aspekt wychowawczy. Młodzież spędza czas na treningach, współzawodniczy, chłopcy odnajdują się w grupie i poprzez sport stają się lepszymi ludźmi.

Jakie macie plany na przyszłość?

Na wiosnę chciałbym zorganizować turniej koszykówki w kategorii open na nowo powstałym boisku przy Publicznym Gimnazjum nr 2. Planujemy także sparingi z Czarodziejami z Bielan, z którymi graliśmy wcześniej. Możliwe, że zgłosimy się też do następnej edycji WNBA, ale rozpatrzymy to po zakończeniu obecnego sezonu.

Jakie jest zaplecze sekcji?

Trenujemy na obiektach Publicznego Gimnazjum nr 2 bądź Publicznego Gimnazjum nr 1. Mamy klubowy sprzęt, za który nie musieli płacić zawodnicy, gdyż został zakupiony z dotacji pochodzących z miasta. Ogólnie sytuacja jest dobra, sekcja się rozwija.

Widzisz w Nowym Dworze potencjał wystarczający do utworzenia ligi koszykówki?

Kiedyś było inaczej, nie było halowej ligi piłki nożnej amatorów i więcej osób grało w koszykówkę. Teraz poza Świtem i NOSiR-em, które przyciągają wiele młodzieży do piłki nożnej, jest jeszcze halowa liga amatorów w piłce nożnej. W skutek tego zmalało zainteresowanie koszykówką. Wydaje mi się jednak, że wszystko zależy od promocji. Skoro kiedyś się grało, może udałoby się reaktywować starą ligę. Trzeba tylko organizować turnieje i dobrze je reklamować. Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja, jeśli zapewnimy koszykówce dobrą promocję, której ostatnimi czasy brakowało.

Jaka atmosfera panuje w klubie?

Nie mogę na nią narzekać, a wręcz przeciwnie. Chciałbym podziękować ludziom, działającym w UKS-ie Młode Orły, za udaną współpracę oraz miastu za wsparcie finansowe. Chciałbym również podziękować moim zawodnikom za godne reprezentowanie barw Nowego Dworu i klubu w rozgrywkach w Warszawie.

Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów oraz większej popularności dla koszykówki w okolicy.

Źródło: Gazeta Nowodworska

s.k. - 2011-02-21, 01:17

no jak ten sobotni MECZ NA SZCZYCIE??
s.k. - 2011-02-21, 01:18

tzn. w tej amatorskiej lidze
XoNoX - 2011-02-21, 12:25

odwołali wszystkie mecze z soboty, ale informacji takiej już strona naszego miasta nie mogła o czasie wyprodukować, co jak widać jest mankamentem tej jej nowoczesności

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group